Drodzy Rodzice!
Porozmawiajcie z dziećmi o Polsce, o symbolach narodowych: fladze, godle i hymnie. Niech dzieci dowiedzą się co to ojczyzna i że Polak jest osobą, która mówi po polsku, a jego krajem jest Polska. Oglądnijcie razem mapę Polski i zaznaczcie na niej Chodzież, miejsca które kiedyś odwiedziliście, Wisłę oraz Warszawę – stolicę Polski, pokolorujcie na niebiesko morze, na brązowo góry, na zielono niziny. Później możecie pociąć na kilka części mapę tworząc z niej puzzle do układania.
Przeczytajcie dzieciom legendę o Warsie i Sawie. Możecie również przygotować kukiełki występujących w niej postaci oraz pokolorować herb stolicy. Poszukajcie w Internecie zdjęcia znanych miejsc w Warszawie. Wysłuchajcie lub zaśpiewajcie hymn narodowy, powiedzcie o tym, kiedy i dlaczego go śpiewamy oraz jak należy się zachować, gdy się go słyszy. Niech dzieci dowiedzą się, czym są i jak wyglądają flaga i godło Polski – orzeł biały. Zróbcie z dziećmi własną flagę, pokolorujcie lub wyklejcie na czerwono odpowiednią część flagi, wytnijcie i umocujcie do patyczka lub kredki. Pobawcie się w wycieczkę pociągiem po Polsce, w chodzenie po górach i zabawy nad morzem.
Aby budować poczucie przynależności do rodziny porozmawiajcie z dziećmi o tym, czym jest dom, zbudujcie domki z klocków lub ulepcie je z plasteliny. Podczas spaceru po najbliższej okolicy odczytajcie dzieciom nazwy ulic, zwróćcie uwagę na mijane budowle, sklepy, punkty usługowe i inne napotkane miejsca. Przypomnijcie dzieciom nazwę naszej miejscowości.
Wars i Sawa
Joanna Kończak
Gdy rybak Wars wypłynął na połów, zobaczył w rzece dziwną, wielką rybę. Z ciekawości podpłynął bliżej. To nie była ryba, ale syrena. Miała ciało pięknej dziewczyny i rybi ogon. Nazywała się Sawa. Wars zakochał się w syrenie, a ona w nim. Syrena nie chciała dłużej żyć w rzece. W magiczny sposób ogon Sawy odmienił się w ludzkie nogi. Szczęśliwa para zamieszkała w chacie nad Wisłą. Pewnego razu zapukał do nich gość. To był książę Ziemomysł, który zgubił się na polowaniu. Wars i Sawa nie wiedzieli, jak ważna osoba do nich trafiła. Z dobroci przyjęli wędrowca pod dach, nakarmili i przenocowali. Książę wyznał potem, kim jest. Podziękował szczerze za pomoc i powiedział: „Ziemie te na zawsze Warszowe zostaną”. Warszawa zyskała więc swoją nazwę, by wszyscy pamiętali o dobrym sercu Warsa i Sawy.
To moja Polska
Dominika Niemiec
Tu jest moje miejsce na Ziemi.
Tu jest mój dom i moja rodzina.
To jest moje miasto, moje ulice.
Tu każdy mój dzień się kończy i zaczyna.
Znam tu każdy plac, każdy zakątek.
Tu mam kolegów i chodzę do przedszkola.
To miejsce kochać, cenić i szanować
to moja Polaka – patrioty rola.
Dom (fragment)
Anna Bernat
Zwierzęta kochają i łąkę i las,
a ryby swą rzekę jak nikt.
Ptaki tu drzewa mają,
by wracać do gniazd,
a kwiaty w ogrodzie swój świat […]
Na ziemi jest wiele i wiosek, i miast.
Jak wiele, któż zliczy je, kto?
Jedno miejsce jest nasze, by przeżyć swój czas,
o miejscu tym mówi się DOM.
Na ziemi, to każdy z nas wie,
jest miejsce, gdzie dobrze mu jest!
Barwy ojczyste
Czesław Janczarski
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel – serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.