Uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w pokazie filmu „Płomień wolności – budzyńska epopeja” – opowiadającego o powstańcach wielkopolskich, walczących m.in. o nasze miasto.
Powstańcy wielkopolscy to grupa powstańców, którzy w 1918 roku wystąpili przeciwko niemieckiej okupacji Wielkopolski, w celu przyłączenia tej krainy do odrodzonej Polski.
Oto kilka faktów na temat Powstańców Wielkopolskich:
Powstanie wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku, gdy grupa powstańców pod wodzą gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego przejęła kontrolę nad poznańskim zamkiem i miastem.
Powstanie szybko rozprzestrzeniło się na całą Wielkopolskę, a powstańcy zajęli m.in. Kalisz, Kościan, Gniezno, Śrem, Ostrów Wielkopolski i Inowrocław.
Powstańcy wielkopolscy byli zróżnicowaną grupą narodowościową i społeczną, ale w większości byli Polakami.
Powstanie wielkopolskie trwało około trzech miesięcy i zakończyło się 16 lutego 1919 roku, kiedy to Niemcy podpisali rozejm z powstańcami.
Powstanie wielkopolskie było ważnym krokiem w kierunku odzyskania przez Polskę niepodległości. Wkrótce potem podpisano traktat wersalski, który formalnie zakończył I wojnę światową i przyznał Polsce niepodległość.
Powstanie wielkopolskie stało się inspiracją dla innych ruchów niepodległościowych w Polsce, takich jak powstanie śląskie czy powstanie warszawskie.
Powstanie wielkopolskie było ważnym momentem w historii Polski, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.