Aby uzyskać kartę rowerową, zazwyczaj należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Poniżej przedstawiam ogólne informacje na temat egzaminu na kartę rowerową, które nasi uczniowie musieli posiąść aby przystąpić do egzaminów:
Egzamin teoretyczny: Przed przystąpieniem do egzaminu teoretycznego warto zapoznać się z przepisami drogowymi dotyczącymi ruchu rowerowego. Można skorzystać z materiałów dostępnych w lokalnych biurach ruchu drogowego lub na stronach internetowych odpowiednich organów regulujących ruch drogowy. W egzaminie teoretycznym mogą być sprawdzane takie zagadnienia jak znaki drogowe, pierwszeństwo, zasady poruszania się po drogach, bezpieczeństwo itp.
Egzamin praktyczny: Egzamin praktyczny polega na pokazaniu umiejętności jazdy na rowerze oraz przestrzegania przepisów drogowych. Przed egzaminem praktycznym warto odbyć odpowiednie przygotowanie i zapoznać się z podstawowymi technikami jazdy na rowerze, takimi jak hamowanie, skręcanie, sygnalizowanie zmiany kierunku, omijanie przeszkód itp. Egzaminator może sprawdzić umiejętności rowerzysty w różnych sytuacjach drogowych, np. na skrzyżowaniach, w ruchu miejskim, podczas wyprzedzania itp.
Przed przystąpieniem do egzaminu na kartę rowerową warto także upewnić się, że rower jest sprawny technicznie. Należy zweryfikować, czy hamulce działają poprawnie, oświetlenie roweru jest sprawne, a opony są odpowiednio napompowane.
Dzięki ciężkiej pracy uczniów pod specjalnym nadzorem pań Elizy Zannier i st. asp. Beaty Luberskiej, kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego chodzieskiej Policji, udało się posiąść wymaganą wiedzę i umiejętności które pozwoliły na pozytywne zaliczenie tych pierwszych w życiu egzaminów :). Fotorelacja poniżej.